Pet investitora zainteresirano je za obnovu Kupara I - ponude na javni poziv za neobvezujući iskaz interesa poslali su - Karisma Hotels Adriatic, Valamar poslovni razvoj, Titan nekretnine, Rixos grupa i Braniteljska zadruga "Mir" Mlini, objavili su iz Državnog ureda za upravljanje državnom imovinom (DUUDI).
Povjerenstvo za ocjenu prijava otvorilo je danas ponude pristigle na javni poziv za podnošenje neobvezujućeg iskaza interesa za osnivanje prava graÄ‘enja i prava služnosti nekretnina na lokaciji Kupari I, za koji je rok istekao u ponedjeljak, 10. ožujka.
U tom su povjerenstvu ministar turizma Darko Lorencin, predstojnik Državnog ureda za upravljanje državnom imovinom Mladen Pejnović, zamjenik ministra turizma Ratomir IviÄić, zamjenik predstojnika DUUDI-a Alen ÄŒiÄak te naÄelnik općine Župa DubrovaÄka Silvio Nardelli.
Potencijalni su investitori u svojim pismima za iskaz interesa predstavili svoje struÄne sposobnosti u realizaciji i upravljanju sliÄnim projektima.
Iz DUUDI-ja napominju kako navedeni potencijalni investitori nisu dužni podnijeti obvezujuće ponude, niti je ovlašteno tijelo Republike Hrvatske dužno sklopiti ugovor o osnivanju prava graÄ‘enja, odnosno osnivanju prava služnosti ili koncesije s bilo kojim od ovih zainteresiranih investitora. Jednako tako, svi ostali investitori, a ne samo navedeni, mogu se javiti na obvezujući poziv za iskazivanjem interesa.
Po okonÄanju postupka obnove zemljišne knjige, koji je u tijeku, DUUDI će provesti postupak poziva za dostavu obvezujuće ponude, koji je planiran u prvoj polovici 2014. godine.
Predmet poziva za obezujuće ponude bit će sklapanje ugovora o osnivanju prava graÄ‘enja na katastarskim Äesticama na kojima prema važećim prostornim planovima bude predviÄ‘ena izgradnja, na rok do 99 godina, i sklapanje ugovora o osnivanju prava služnosti na katastarskim Äesticama na kojima prema važećim prostornim planovima ne bude predviÄ‘ena izgradnja, na rok do 99 godina. Za nekretnine koje se nalaze na pomorskom dobru, zainteresirani investitori moći će podnijeti zahtjev za dodjelom koncesije sukladno posebnom propisu.
Vlada je sredinom sijeÄnja donijela odluku o objavi javnog poziva za iskazivanje interesa za osnivanje prava graÄ‘enja i služnosti nekretnina na lokaciji Kupari 1, kompleksa bivšeg vojnog odmarališta, koji je od Domovinskog rata, odnosno 1990-ih neiskorišten, zapušten i devastiran.
Ukupna se investicija u Kupare I procjenjuje na 150 do 300 milijuna eura, a na lokaciji je predviÄ‘ena izgradnja i obnova hotelsko-turistiÄkog kompleksa, kapaciteta od najviše 1500 postelja.

Oni koji posljednjih tjedana putem odlaze u splitsku Gradsku luku, ili se u nju vraćaju, svjedoci su kako su se naveliko zahuktali podmorski radovi. ToÄnije, izmeÄ‘u gata 26, popularnog Carinskog gata, i proširenog gata 27, odakle najÄešÄ‡e odlaze trajekti put Supetra i Šolte, u tijeku su podmorski iskopi, kako bi se dobila potrebna dubina za srednje kruzere.
Radovi koje izvodi Pomgrad inženjering d.o.o., priznata splitska tvrtka koju je 2008. godine kupio austrijski Strabag, trebali bi biti gotovi do poÄetka travnja, kako bi za uskršnje praznike u gradsku luku pristali prvi kruzeri.
Uskoro i treća smjena
Sada se radi u dvije smjene, dakle, do 22 sata, ali kako sada stvari stoje, od idućeg tjedna bi se mogla uvesti i treća smjena. Sve kako bi zahtjevni radovi bili gotovi na vrijeme. Naime, splitska Gradska luka poÄet će već ove sezone kruzere srednje veliÄine, uz Carinski gat. No, to je tek prva faza dolaska kruzera u Split. Iduća će biti dolazak velikih kruzera, na vanjski gat, koji se tek treba izgraditi. Ali, ide se korak po korak. Prvo pristanište za manje i srednje kruzere, što je uvjet za izgradnju vanjskog veza, koji će "gledati" prema BraÄu, i uz koji će se vezivati veliki kruzeri, poput onih koji pristaju u dubrovaÄku luku Gruž.
- Nije nam ništa problem, pa neće biti ni treća smjena – kaže nam GrgoBaraba, Älan dvoÄlane posade grtalice. On i Stipe Vilić grtalicom vade s dna kamenje i zemlju, te ih ukrcavaju u klapete, transportna plovila koja iskopano odvoze tegljaÄi na odredište na kojem ih prazne.
- Praznimo pune klapete na odredišta na koja nas upute iz LuÄke kapetanije, uglavnom je to kraj punte ÄŒiova, gdje je najveća dubina – kaže nam Grgo Baraba.
"Prije tri dana vadimo smo gromade od pet tona"
Iskopima izmeÄ‘u gatova 26 i 27 dobit će se potrebna dubina za srednje i male kruzere. Ad su prionuli radovima, nulta toÄka je bila pet, pet i pol metara, a kada se sve završi, bit će sedam i pol metara. Iskopat će se ukupno oko Äetrnaest tisuća kubika, što je popriliÄan zahvat.
Uz grtalicu, u gradskoj luci su i tri pontona, na jednome je bager duge grane, a na druga dva su bušilice. Svi koordinirano rade, a ni mrak nije problem. Radi se uz reflektore, a ovoj fazi radova prethodila su podmorska miniranja kojima su se razbijale velike kamene gromade na dnu gradske luke.
- Prije tri dana, da ste bili ovdje, grtalica je vadila kamenja teška i pet tona! Nisu mogla u klapetu stati, pa smo ih morali staviti u drugu, veću klapetu – kazuje nam Grgo Baraba, koji hvali i Pomgradove ronioce, koji su odradili ogroman posao prilikom podmorskog miniranja i ostalih radova.
Ali, Grgo je ponosan i na grtalicu, koja ima godina, i radnih sati, no radi kao da je potpuno nova.
- Ova je grtalica izraÄ‘ena 1974. godine, ali radi besprijekorno. Ma ne mora raditi dva mjeseca, ali pali iz prve. Kad smo oko Nove godine imali pauzu s radovima, dvadesetak dana nije radio jedan bager i ova grtalica. Bageru je trebalo promijeniti akumulator, i staviti novi, jer se dotadašnji bio posve ispraznio, dok je grtalica upalila iz prve. Strašna je! – kazuje nam Grgo Baraba, kojeg smo, kao i ostalu ekipu, posjetili tijekom noćnih radova.
"Drago nam je da nas netko pohvali"
- Drago nam je da nas se od novinara netko sjetio. Mi smo profesionalci, i radimo svoj posao, ali svima je drago kad nas netko pohvali – kazuje nam drugi radnik, ne želeći da mu pišemo ime, jer "nikad ne znate, da nam gazde ne bi zamjerile". Iako, nemaju im zamjeriti na Äemu. Pomgradovi radnici već su desetljećima specijalizirani za podmorske radove, pa će – vjerujemo – i ove iskope odraditi u najboljem redu i na vrijeme.
InaÄe, kada su prije dvije godine otvoreni vezovi 26 i 27, već tada se povećao kapacitet operativne obale s mogućnošÄ‡u prihvata većih brodova.
Rekonstrukcijom i dogradnjom vezova 26 i 27 osigurana su dva dužobalna veza duljine 140 metara, te dvije ukrcajno-iskrcajne rampe širine 30 metara. Radi se o jednoj od najvećih investicija u pomorsku prometnu infrastrukturu Splita, a nakon sadašnjih podmorskih iskopa splitska Gradska luka već na proljeće primit će i prve kruzere.
To će, ponovimo, prethoditi još jednoj velikoj investiciji – gradnji vanjskih vezova, kojima će se povećati kapacitet prihvata velikih putniÄkih brodova, mega kruzera. ÄŒime će i pogled iz splitske Gradske luke, te sa Rive, Zapadne obale i sa Sustipana, dobiti novu dimenziju. O onoj gospodarskoj, da ne govorimo.
Grad Split će od 22. do 26. travnja 2020. biti domaćin sajma koji okuplja najznačajnija imena hrvatske i svjetske nautičke elite.
February.24.2020
Pristajanje u marinama gdje mjesta ima malo, a plovila puno, nije baš lagan zadatak čak i za iskusne nautičare u nekim situacijama
February.10.2020
Interes za izlaganje raste iz godine u godinu, a na sajmu će se predstaviti gotovo svi važniji domaći brodograditelji: Pičuljan, Grginić jahte
January.21.2020