Ono što je kotrola leta za avione koji slijeću u splitsku zraÄnu luku na Resniku, to je LuÄki operativni centar LuÄke uprave za sve brodove koji dolaze u Gradsku luku. Bili smo u posjetu Äuvarima porta i doznali kako se kontroliraju domaći i strani brodovi, ali i golemi kruzeri koji sve više dolaze u naš grad. Kad bi ovi Äuvari otišli kući, ni jedan brod ne bi mogao uploviti u luku.
Prema rijeÄima kapetana Vjekoslava Grgića, rukovoditelja LuÄkog operativnog centra, Gradska luka bilježi Äak 170 tisuća uplova godišnje. Samo je broj dolazaka kruzera s 40 uplova iz 2002. godine skoÄio na 270 uplova u 2012. godini. Nismo došli ni do polovine ove godine, a već su krstaši najavili 229 dolazaka. Obilato se puni i knjiga dolazaka za 2015. godinu gdje su se do sada “upisala” 163 dolaska.
- Najviše posla imamo u ljetnim mjesecima kada u jednom danu, a to su uglavnom subote, bude i do 250 uplova brodova dnevno! Nikad se nije dogodilo i ne smije se dogoditi da brod ne dobije na vrijeme svoj vez, neovisno o tome radi li se o brodu iz domaćeg ili meÄ‘unarodnog prometa - kaže kapetan Grgić dok stojimo u ostakljenom “tornju” operativnog centra na vrhu putniÄkog terminala u Gradskoj luci.
Ispred nas veliki ekrani, faksevi, radiostanice, videonadzor. Putem AIS sustava kontrolori primaju brdo identifikacijskih podatka o svakom brodu koji dolazi u Split; pozivna oznaka i ime plovila, dužina i širina plovila, tip plovila, dinamiÄki podaci, gaz, vrsta tereta....
Osim reda dolazaka brodova s domaćih i stranih linija, u operativnom centru barataju i meteorološkim informacijama, uz stanje mora, vjetra, a tu je i videonadzor mora, ali i kopna luke. Nema mrdanja, a da se to ne vidi u operativnom centru.
- Svaki putniÄki brod koji doÄ‘e na jednu milju udaljenosti od luke mora se javiti kako bismo mu dali vez na koji će se vezati. Nikada ni jedna brod nije Äekao više od 5 minuta na uplovljenje u luku. Mi smo odgovorni i za trgovaÄke brodove koji plove u vranjiÄko-solinski bazen, te i njima dajemo odobrenje za vezivanje. Sva komunikacija s brodovima odvija se preko radnog VHF kanala 9, a razgovori se uredno snimaju zbog sigurnosnih razloga. Bogu hvala, nikada nismo imali sudar i dodir brodova u luci ili ispred luke - kaže kapetan Grgić.
Prema njegovim rijeÄima, posebno se pazi na dolaske kruzera. Ispred luke na sidrištu, pojašnjava iskusni kapetan Grgić, smiju biti samo dva kruzera, a u samoj luci do Äetiri kruzera.
- Najviše dva kruzera smiju biti usidrena ispred luke, i to zbog velikog broja malih tendera koji obavljaju transfere putnika s kruzera na obalu. Već treći kruzer na sidrištu svojim tenderima bi nam stvorio velike sigurnosne probleme - kaže Grgić, voditelj operativnog centra LuÄke uprave koja broji 11 zaposlenika.
Herald Sedlacek stigao je u Palm Beach na Floridu nakon što mu je trebalo Äak tri mjeseca da prejedri Atlantik na svojoj 4.9 metara dugaÄkoj jedrilici 'Fipofix'.
32-godišnjem austrijancu trebalo je 87 dana da prejedri 5100 milja od španjlskog Gijona do Palm Beacha, a prosjeÄna brzina mu je bila samo 2,4 Ävora. Sin najuspješnijeg austrijskog offshore jedriliÄara, Norberta Sedlaceka koji je sudjelovao na Vendee Globeu imao je i mnoge probleme tijekom puta, kvar autopilota, problemi s kormilom, teški uvjeti na moru i nedostatak hrane, pa je veliki uspjeh da je uspio prijeći Atlantik.

Grad Split će od 22. do 26. travnja 2020. biti domaćin sajma koji okuplja najznačajnija imena hrvatske i svjetske nautičke elite.
February.24.2020
Pristajanje u marinama gdje mjesta ima malo, a plovila puno, nije baš lagan zadatak čak i za iskusne nautičare u nekim situacijama
February.10.2020
Interes za izlaganje raste iz godine u godinu, a na sajmu će se predstaviti gotovo svi važniji domaći brodograditelji: Pičuljan, Grginić jahte
January.21.2020