Nautical News (Croatian)

Gradnja marine u Novom Vinodolskom počinje do kraja godine


NOVI VINODOLSKI  » Marina u novljanskoj luci počet će se graditi do kraja godine, doznali smo od Klaudije Matuč, direktorice zagrebačkog poduzeća »Nautica Mare« koje posluje u sklopu češkog »Triplom holdinga«.
Prvi brodovi uplovit e u marinu u 2016 godini  Foto Arhiv NL


  – Prvi brodovi uplovit će u marinu u 2016. godini, najavila je direktorica Matuč.

  Podsjetimo da je češki koncern ove godine kupio firmu »Nautica Mare«, a time i pravo na gradnju marine. Bivši vlasnici godinama su prolongirali gradnju te su praktično bili prisiljeni prodati firmu ove godine jer bi u suprotnom izgubili 13 milijuna kuna koji su 2008. godine dati kao jamstvo za koncesiju odnosno gradnju marine.

  Hoće li novi vlasnik koji je već postavio ploču gradilišta u novljanskoj luci mijenjati projekt?

 Koncesija 25 godina
– O finalnom konceptu marine još uvijek razmišljamo. No, detaljnije podatke za sada ne bismo iznosili u javnost. Broj vezova ostaje kako je bilo i planirano, kaže Matuč.

Prema prijašnjim planovima baratalo se s ulaganjem od 100 milijuna kuna. Zamišljeno je da novljanska marina ima 260 vezova plus 200 mjesta na suhom vezu. »Nautica mare« najavila je zapošljavanje pedesetak ljudi. Koncesija se izdala na rok od 25 godina.

  Projekt je predviđao niz sadržaja u sklopu novljanske marine. Prostor za servis brodova i čišćenje motora i opreme, benzinska postaja, trgovina nautičke opreme, dizalica, punkt za opskrbu plovila hranom i pićima, natkriveni parking i 24 satno čuvanje plovila, skladište za odlaganje opreme plovnih objekata, radionica za popravak jedara, ured za iznajmljivanje plovila, servis za čišćenje brodova, restoran, trgovina, frizersko-kozmetički salon, turistička agencija... Ostaje vidjeti vidi li novi investitor u svojim planovima iste sadržaje.

 Širok spektar poslova
Često se može čuti pitanje tko je investitor u marinu? Radi se o češkom holdingu sa sjedištem u Pragu. Spektar poslova je zaista širok, no u prvom planu je energija. Električna i toplinska. Česi posreduju u trgovini gorivom, energijom i biogorivom. Holding ima solarne elektrane u Rumunjskoj. Jedna od djelatnosti je financijski konzalting. Česi se bave i proizvodnjom i trgovinom konstrukcijskih elemenata u građevinarstvu. U čitavom poslovanju ima i malo egzotike. Prodaju peruansko bilje i zastupaju peruanske metode liječenja. Nekako najbliža djelatnost novljanskoj marini je posao s mobil homovima. Dakle, imaju iskustva i u turizmu.

  Podsjetimo da bi se ovih dana trebala raspisati koncesija za gradnju marine Muroskva kapaciteta 170 vezova. Prvi favorit za dobivanje koncesije je švicarski investitor. Prvi brodovi bi u marinu na istočnom ulazu u Novi također trebali uploviti 2016. godine. Nakon godina čekanja, oklijevanja, buđenja i gašenja nade o Novom kao nautičkom centru, čini se da se ipak nešto događa. Kakva bi to lijepa priča bila da Novi Vinodolski za dvije godine postane dom za 430 brodova

Read More




VREMENSKO IZVJEŠĆE, dan 10.10.2014


Nad Jadranom se zadržava polje malo povišenog tlaka zraka.

VREMENSKA PROGNOZA ZA SJEVERNI JADRAN ZA 24 SATA

Vjetar SE 6-16 čv., poslijepodne će gotovo posvuda oslabiti na 4-10 čv., osim zapadno od Istre. More 2-3, prema kraju dana gotovo posvuda u smirivanju na 1-2, osim zapadno od Istre. Vidljivost 10-20 km, mjestimice smanjena zbog sumaglice na 4-10 km. Pretežno vedro, samo mjestimice slaba do umjerena naoblaka. Temperatura zraka bez veće promjene.

VREMENSKA PROGNOZA ZA SREDNJI JADRAN ZA 24 SATA

Na otvorenome moru i uz obalu sjeverne Dalmacije SE vjetar 6-16 čv., poslijepodne će gotovo posvuda oslabiti na 4-10 čv., Drugdje tiho ili NE, danju SW vjetar 4-10 čv. More 1-2, još tijekom jutra otvorenome moru i uz obalu sjeverne Dalmacije moguće 2-3. Vidljivost 10-20 km, mjestimice smanjena zbog sumaglice na 4-10 km. Pretežno vedro. Temperatura zraka bez veće promjene.

VREMENSKA PROGNOZA ZA JUžNI JADRAN ZA 24 SATA

Tiho ili NE, danju SW vjetar 4-10 čv. More 1-2. Vidljivost 10-20 km, mjestimice smanjena zbog sumaglice na 4-10 km. Pretežno vedro. Temperatura zraka bez veće promjene.

Read More




Recent Nautical News Entries

Uskoro počinje 22. Croatia Boat Show

Grad Split će od 22. do 26. travnja 2020. biti domaćin sajma koji okuplja najznačajnija imena hrvatske i svjetske nautičke elite.

February.24.2020

Pristajanje bez muke i stresa uz pomoć virtualnog odbojnika

Pristajanje u marinama gdje mjesta ima malo, a plovila puno, nije baš lagan zadatak čak i za iskusne nautičare u nekim situacijama

February.10.2020

29. zagrebački sajam nautike

Interes za izlaganje raste iz godine u godinu, a na sajmu će se predstaviti gotovo svi važniji domaći brodograditelji: Pičuljan, Grginić jahte

January.21.2020

Taiga na struju juri čak 104 km/h

Taiga na struju juri čak 104km/h.

December.16.2019