Nautical News (Croatian)

Studeni: Kupanje u Tučepima


Usprkos poodmaklom datumu, naoblaci i jugu, nekoliko je kupača provelo dio nedjeljnjeg popodneva u moru pred plažom hotela Jadran u Tučepima.

Možda im i nije bilo baš hladno jer prema podacima Hidrometeorološkog zavoda temperature mora i zraka su se tijekom popodneva "našle" na 20 stupnjeva Celzijevih.

Read More




Poziv na uzbunu i brzu reakciju uprave: »Lenac« u minusu 28,8 milijuna kuna


Uprava očekuje da će uspjeti barem djelomično smanjiti gubitak / Snimio Vedran KARUZA

Uprava i uži menadžment moraju biti svjesni ovog gubitka koji nikako nije zanemariv, kaže predstavnik radnika u NO-u Miljenko ÄŒikulin

RIJEKA   Uprava Brodogradilišta »Viktor Lenca«, nažalost, nije uspjela zaustaviti negativne trendove s kojima su se prvi put suočili ove godine. Gubitak u poslovanju ne samo da nije zaustavljen već je u posljednjem tromjesječju utrostručen – pokazuje to izvješÄ‡e o poslovanju u prvih devet mjeseci ove godine koje je objavljeno na Zagrebačkoj burzi. Više nije tajna, sada se zna da je ukupni gubitak »Lenca« s posljednjim danom rujna narastao na 28,8 milijuna kuna dok je koncem prvog polugodišta iznosio 9,3 milijuna kuna. 

   Ni predsjednik Nadzornog odbora »Lenca« Lenko Milin iz »Tankerske plovidbe«, ni predsjednik Uprave ovog brodogradilištaRobert Škifić nisu u svojim prvim reakcijama iskazali preveliku zabrinutost ovim negativnim pokazateljima. Škifić je priznao ono što je očito, a to je da se kriza ove godine »uvukla« i u škver u MartinšÄ‡ici, ali da »Lenac« ima dovoljno rezervi da može preživjeti ovu situaciju, ali za koju je još uvijek teško pretpostaviti dokad će potrajati. U izvješÄ‡u dostavljenom na Burzi spominje se, doduše, više pokazatelja koji upućuju da bi iduća godina trebala biti bolja za remontnu djelatnost, barem što se tiče kvantitete brodova koji će trebati u dok, premda se ne očekuje da će donijeti i neko značajnije povećanje cijena u remontu. 

   Radnički predstavnik u NO-u Miljenko ÄŒikulin ne dijeli ovaj relativizirajući stav. 

   – Vrlo sam zabrinut ovim negativnim trendom koji nam se dogaÄ‘a u poslovanju, a koji je sada, u posljednjem tromjesječju, kulminirao. Uprava i uži menadžment moraju biti svjesni ovog gubitka, koji nikako nije zanemariv, kao i svojih mogućnosti da dokažu ljudima zaposlenima u »Lencu« da su sposobni napraviti nužni zaokret. Nemaju puno vremena, konac godine je tu, pred vratima i upravo će o tome ovisiti sve daljnje odluke koje se, u slučaju lošeg scenarija, morati poduzeti. Kao radnički predstavnik reći ću i da smatram Upravu direktno odgovornom što nije provela do kraja restrukturiranje, reorganizaciju i novu sistematizaciju radnih mjesta u brodogradilištu, kazao je ÄŒikulin. 

   A Uprava u svom izvješÄ‡u očekuje da će do konca godine uspjeti djelomično smanjiti nastali gubitak ili ga barem zaustaviti, pri čemu će im glavno »oružje« biti mjere na rezanju svih nepotrebnih troškova te nešto bolji odnos prihoda i izravnih troškova na novougovorenim poslovima. 

Prepolovljeni remonti

Drastičan pad koji se »Lencu« dogaÄ‘a u remontnoj djelatnosti najbolje oslikava činjenica da su prihodi od remonta u prvih devet mjeseci bili dvostruko manji u odnosu na isto razdoblje lani. Ukupni poslovni prihodi u prvih devet mjeseci iz osnovnih djelatnosti iznosili su 181,7 milijuna kuna. Pritom su samo dva posla, a radilo se preinaci »Sampson« te ugradnja ureÄ‘aja za pročišÄ‡avanje ispušnih plinova na jednom drugom brodu donijeli 11, 8 milijuna eura.

   Loše vijesti iz MartinšÄ‡ice u predstojećim bi danima i tjednu makar dojmovno trebalo popraviti najavljeno zaključivanje ugovora o gradnji jedne, plus još jedne u opciji plinske platforme za INAgip. S potvrdom da je »Lenac«, u partnerstvu s »Rosettijem«, dobio ovaj posao, očito, neće se izlaziti u javnost sve do samog potpisivanja ugovora. »Lencu« je ovo iznimno važan posao, tim više što se radi o djelatnosti u offshore-u u kojem se toliko ne osjećaju posljedice krize. Nismo uspjeli doznati kolika je, u konačnici, vrijednost ovog posla, no zato ćemo spomenuti da u njegovu realizaciju škver iz MartinšÄ‡ice ulazi preko zajedničke, »joint venture« tvrtke koja je, zajedno s hrvatskom podružnicom Rosettija u Rijeci, osnovana u veljači ove godine s vlasničkim udjelom u omjeru 50:50.

Read More




Recent Nautical News Entries

Uskoro počinje 22. Croatia Boat Show

Grad Split će od 22. do 26. travnja 2020. biti domaćin sajma koji okuplja najznačajnija imena hrvatske i svjetske nautičke elite.

February.24.2020

Pristajanje bez muke i stresa uz pomoć virtualnog odbojnika

Pristajanje u marinama gdje mjesta ima malo, a plovila puno, nije baš lagan zadatak čak i za iskusne nautičare u nekim situacijama

February.10.2020

29. zagrebački sajam nautike

Interes za izlaganje raste iz godine u godinu, a na sajmu će se predstaviti gotovo svi važniji domaći brodograditelji: Pičuljan, Grginić jahte

January.21.2020

Taiga na struju juri čak 104 km/h

Taiga na struju juri čak 104km/h.

December.16.2019