UPOZORENJE
SITUACIJA
Nad Jadranom se zadržava polje malo povišenog tlaka zraka.
VREMENSKA PROGNOZA ZA SJEVERNI JADRAN ZA 24 SATA
Još u poÄetku tiho ili NE vjetar 4-8 Äv., zatim SE vjetar,od sredine dana mjestimice i SW vjetar 6-16 Äv. More 1-2, samo ponegdje 3 i to uglavnom na otvorenome. Vidljivost 10-20 km. Umjereno do pretežno oblaÄno, ponegdje s kišom i to većinom u noći. Temperature bez veće promjene.
VREMENSKA PROGNOZA ZA SREDNJI JADRAN ZA 24 SATA
Još u poÄetku tiho ili NE vjetar 4-8 Äv., zatim SE vjetar,od sredine dana mjestimice i SW vjetar 6-16 Äv. More 1-2, samo ponegdje 3 i to uglavnom na otvorenome. Vidljivost 10-20 km. Umjereno do pretežno oblaÄno, ponegdje s malo kiše. Temperature bez veće promjene.
VREMENSKA PROGNOZA ZA JUžNI JADRAN ZA 24 SATA
Vjetar SE, od sredine dana mjestimice i SW vjetar 6-16 Ävorova. More 1-2, samo ponegdje 3 i to uglavnom na otvorenome. Vidljivost 10-20 km. Umjereno do pretežno oblaÄno, ponegdje s malo kiše. Temperature bez veće promjene.
LuÄka uprava Split može se pohvaliti time da je jedina luÄka uprava u Hrvatskoj koja je ove godine dobila priznanje Ministarstva pomorstva, prometa i infrastrukture za doprinos razvitku pomorskoga gospodarstva. No, u LuÄkoj upravi ne spavaju na lovorikama.
Nedavno su joj prvi put odobrena financijska sredstva iz europskih fondova, i to oko 300 tisuća eura, što će se većinom potrošiti za izradu studije izvedivosti za buduću luku na Stinicama, kao i za izradu studije izvodljivosti budućeg putniÄkog terminala na lukobranu Gradske luke.
Dakle, ne samo da će 2014. godina biti obilježena poÄetkom izgradnje vanjskih vezova, nego i konkretnijim pripremanjem projekta potpuno nove luke za velike trajekte, ro-ro brodove i kruzere na Stinicama.
RijeÄ je o velikom projektu Äiju će opravdanost, sukladno danim parametrima iz LuÄke uprave, (pr)ocijeniti struÄnjaci financirani iz EU-a. Ako kažu da gradnja nove luke ima smisla, u LuÄkoj upravi Split mogu raÄunati i na europsko sufinanciranje tog posla stoljeća, kako mu se već tepa u splitskim pomorskim krugovima.
Milan Blaževski, ravnatelj LuÄke uprave Split, zadovoljan je što su ustanovi koju vodi prije nekoliko dana odobrena financijska sredstva EU-a za dvije složene studije izvedivosti.
– Gradnja vanjskih vezova za kruzere u Gradskoj luci samo je dio priÄe dugoroÄnog logistiÄkog vezivanja kruzera uz Split. Kruzeri su do sada, naime, u našem gradu boravili samo nekoliko sati.
![]() |
| Milan Blaževski ravnatelj LuÄke uprave Split Duje Klarić/CROPIX |
O pravom kruzing-turizmu možemo govoriti tek kad budemo imali novu infrastrukturu, odnosno matiÄnu luku za kruzere na Stinicama. Kruzeri bi se u Splitu mogli opskrbljivati gorivom, hranom, vodom, pa Äak i strujom – mislim na “cold iron”, te izmjenjivati putnike i posadu. To je strateški projekt u kojem valja doći do suglasnosti svih sudionika, od LuÄke uprave, lokalne zajednice i lokalne vlasti, do nadležnih ministarstava i Vlade – kaže ravnatelj LuÄke uprave Blaževski, najavljujući tako konkretne korake u realizaciji projekta matiÄne luke, što bi zauvijek moglo promijeniti lice sjevernog dijela Splita – nabolje, dakako.
Umjesto neiskorištenog prostora, gledali bismo brodove koji bi Splitu, ali i okolnim gradovima i općinama, donosili novi prihod.
Budući da se oÄekuje poÄetak izgradnje vanjskih vezova uz Gradsku luku, već sada se izraÄ‘uju planovi o budućim sadržajima putniÄkog terminala koji bi se gradio na lukobranu.
– Osim komercijalnih sadržaja, terminal će imati prostore za rad policije i carine. Dakle, tu će biti schengenski graniÄni prijelaz, koji kao takav mora zadovoljavati standarde EU-a vezane uz ureÄ‘enje prostora i opremu – objašnjava Blaževski.
Prema svemu sudeći, splitska LuÄka uprava ozbiljno je zakoraÄila u 21. stoljeće.
Grad Split će od 22. do 26. travnja 2020. biti domaćin sajma koji okuplja najznačajnija imena hrvatske i svjetske nautičke elite.
February.24.2020
Pristajanje u marinama gdje mjesta ima malo, a plovila puno, nije baš lagan zadatak čak i za iskusne nautičare u nekim situacijama
February.10.2020
Interes za izlaganje raste iz godine u godinu, a na sajmu će se predstaviti gotovo svi važniji domaći brodograditelji: Pičuljan, Grginić jahte
January.21.2020