UPOZORENJE
U noći u Velebitskom kanalu mjestimiÄni udari NE vjetra 35-40 Ävorova
SITUACIJA
Anticiklonalno polje nad Jadranom podržava stabilno vrijeme.
VREMENSKA PROGNOZA ZA SJEVERNI JADRAN ZA 24 SATA
Vjetar NE i NW 5-10, tijekom jutra u Velebitskom kanalu NE do 15, a u noći do 20 Ävorova. More 2-3. Vidljivost 20 km, u noći 10-20 km. Pretežno vedro.
VREMENSKA PROGNOZA ZA SREDNJI I JUžNI JADRAN ZA 24 SATA
Uz obalu vjetar NE 5-10, okrenut će danju na NW vjetar, dok se u noći oÄekuje NE 5-15 Ävorova. Na otvorenom moru vjetar NW i N 5-10, poslijepodne do 15, a u noći do 20 Ävorova. More 2-3, u noći na otvorenom južnog Jadrana 3-4. Vidljivost 20 km. Pretežno vedro.
Politika koÄi poduzetništvo, gospodarska kriza je posljedica krize upravljanja. Tome je razlog 15 godina negativne kadrovske selekcije. Projekti za razvoj postoje, javnost ih treba prepoznati kako bi od politiÄara poÄela zahtijevati konkretne projekte umjesto floskula – smatra Hrvoje Marušić, koji se kao predsjednik HUP-a Dalmacije dao Äak u televizijske vode, pa je projekte za koje vjeruje da bi mogli pokrenuti Split odluÄio promovirati u emisiji lokalne televizije K5.
- RijeÄ je o tri kapitalna projekta koja su definirana do mjere da se za njih već može prikupljati sredstva, dok će se o Äetvrtom, istoÄnoj obali, govoriti na razini mogućnosti koje otvara. Jedan je projekt “Splitorina”, u kojem se u prvoj fazi predviÄ‘a marina u spinutskoj uvali, u drugoj pristan za kruzere, a potencijalno u trećoj fazi gradnja nebodera s poslovnim sadržajima. Drugi projekt je marina u Duilovu. Ulaganja u marine postat će unosna nakon što se od 1. sijeÄnja znatno smanji PDV na inozemne jahte. To je jedan od rijetkih dobrih Linićevih poteza – smatra Marušić.
- Treći važan projekt je most koji bi povezivao Kaštela i Split. ÄŒetvrti koji namjeravam predstaviti odnosi se na istoÄnu obalu Gradske luke. U svakoj emisiji gostuje po jedan struÄnjak arhitekt, Dražen Pejković, Jurica Jelavić, Ante Kuzmanić i Damir Rako. Svaki projekt je kljuÄan za razvoj Splita, ali u realizaciji ovih projekata, vrijednih 2,5 milijardi eura, Grad može biti samo inicijator, jer ingerencije pripadaju Županiji i Vladi – napominje Marušić.
- HUP je organizirao sastanak u vezi sa “Splitorinom”, gdje su Grad i Županija dali svoj pristanak. Potrebno je navesti Vladu RH da se pozabavi realnim stvarima, a ne pitanjima kako navući kondom na krastavac. Po mojemu mišljenju, jugoistoÄni dio Lore se ne bi smio prodavati, nego bi ga Agencija za upravljanje državnom imovinom trebala dati u koncesiju na osnovi odliÄnog projekta Nikole Bašića i Nenada Mikulandre – smatra Marušić.
- Projekti postoje i na razini grada. Ima 15 projekata koji bi se mogli realizirati, ali ih Kerum koÄi jer ne radi izmjene GUP-a. U svakom sluÄaju, ne postoji kriza gospodarstva, nego kriza politike, zbog krivih ljudi na Äelnim pozicijama koji onemogućuju ulaganja. Zato pokušavamo preko javnih medija otvoriti kanal kako bi investicije krenule, ali i da graÄ‘ani poÄnu birati politiÄare koji se zauzimaju za barem jedan ostvarivi projekt – kaže predsjednik dalmatinskog HUP-a.
Grad Split će od 22. do 26. travnja 2020. biti domaćin sajma koji okuplja najznačajnija imena hrvatske i svjetske nautičke elite.
February.24.2020
Pristajanje u marinama gdje mjesta ima malo, a plovila puno, nije baš lagan zadatak čak i za iskusne nautičare u nekim situacijama
February.10.2020
Interes za izlaganje raste iz godine u godinu, a na sajmu će se predstaviti gotovo svi važniji domaći brodograditelji: Pičuljan, Grginić jahte
January.21.2020