CRESLOŠINJ » Tvrtka U.T.O. Kapetan Luka, iz Krila Jesenica, koja je na državnom natjeÄaju dobila koncesiju za brzobrodsku liniju 9308 Mali Lošinj – Ilovik – Susak – Unije – MartinšÄ‡ica – Cres – Rijeka, od 14. sijeÄnja trebala bi poÄeti s održavanjem linije, stoji na web stranici ovog prijevoznika. Umjesto Jadrolinijine »Dubravke« na ovoj bi liniji ubuduće trebao ploviti katamaranom Krilo Carbo, inaÄe najveći putniÄki katamaran izgraÄ‘en od karbonskih vlakana. Ima kapacitet za 351 putnika, proizveden je lani u Norveškoj, postiže brzinu do 36 Ävorova, a dimenzije plovila su 40,8x10,8 metara.
U agenciji nam za sada nisu mogli reći više detalja, npr. gdje će se kupovati karte, te su najavili da će o svemu izvjestiti na vrijeme. (I. C. M.)

Za koji mjesec vjerojatno će poÄeti radovi na Sportsko rekreacijskoj luÄici u Kaštel Sućurcu. Naime, tvrtka Custos, Hrvoja Marušića je krajem prošle godine Ministarstvu zaštite okoliša uputila zahtjev za ocjenu o potrebi procjene utjecaja na okoliš, a u roku od 30 dana od dana objave, Ministarstvo bi trebalo dati suglasnost. Time bi bila kompletirana dokumentacija potrebna za ishoÄ‘enje lokacijske dozvole.
- Ne oÄekujem poteškoće po tom pitanju. Ministarstvo bi trebalo dati suglasnost kroz desetak dana i onda smo kompletirali dokumentaciju za ishoÄ‘enje lokacijske dozvole. Projekt obuhvaća luÄicu, mul na kojem će se nalaziti servisna zona te benzinska stanica - kaže Marušić.
U luÄici će se moći privezati do 130 plovila, a zbog toga što je lokacija izložena valovima s juga napravit će se i lukobran u duljini od 146 metara. Od toga će se 60 metara nasuti i betonirati za potrebe benzinske stanice za brodove. Uz lukobran, na vanjskom vezu, planiraju se napraviti vezovi za turistiÄke brodove.
U skraćenom obrazloženju Ministarstva se navodi da je Sportsko rekreacijska luka primarno namijenjena privezu i Äuvanju plovila lokalnog stanovništva, te održavanju i servisiranju plovila u objektima na kopnu. Kao prateći objekti na kopnu bit će izgraÄ‘eni klupski objekti sa sadržajima za održavanje i servisiranje plovila, spremišta i klupske prostorije, istezalište s manipulativnom površinom, benzinska stanica za opskrbu brodova sa specijaliziranim trgovinama za opremu brodova i agencijama.
Iako je postojala dobra volja svih zainteresiranih strana, od ideje do realizacije ovog projekta prošlo je sedam godina, a Marušić je uvjeren da je predugi proces dobivanja dokumentacije jedan od razloga zbog kojih investitori obilaze Hrvatsku.
- Ovdje je sve išlo s dobrom voljom. Grad nam je izašao u susret i promijenio GUP, imali smo podršku sa svih strana i opet nam je trebalo sedam godina da doÄ‘emo do faze ishoÄ‘enja lokacijske dozvole. Zbog takve klime nemamo investicija, ništa se ne gradi, strojevi stoje, a kao predsjednik HUP-a, mogu reći i da je graÄ‘evinska operativa u našoj županiji u predsteÄajnom stanju. Ova Vlada i jedinice lokalne uprave i samouprave moraju pokrenuti projekte i omogućiti brzi protok dokumentacije. Ovo što nam se dogaÄ‘a nije gospodarska kriza nego je politiÄka kriza upravljanja gospodarstvom - zakljuÄio je Marušić.
Grad Split će od 22. do 26. travnja 2020. biti domaćin sajma koji okuplja najznačajnija imena hrvatske i svjetske nautičke elite.
February.24.2020
Pristajanje u marinama gdje mjesta ima malo, a plovila puno, nije baš lagan zadatak čak i za iskusne nautičare u nekim situacijama
February.10.2020
Interes za izlaganje raste iz godine u godinu, a na sajmu će se predstaviti gotovo svi važniji domaći brodograditelji: Pičuljan, Grginić jahte
January.21.2020