Nautical News (Croatian)

PLOVPUT gradi brod betonaru od 60 milijuna kuna


Splitski Plovput, državna tvrtka za održavanje plovnih putova na Jadranu, odlučila je modernizirati flotu svojih radnih brodova, te će u skorojbudućnosti dobiti novogradnju -brod betonaru- vrijednu 60 milijuna kuna.

 

Za tu svrhu Vlada RH je na svojoj posljednjoj sjednici odobrila Plovputu da se ugovori kredit sa Societe Generale -Splitskom bankom, vrijedan 37 milijun akuna, sok bi ostatak novca osigurala splitska tvrtka iz vlastitih izvora.
Riječ je o brodu radnog naziva "Plovput 48" dugom 48,2 metra, koji bi služio za izgradnju i održavanje objekata sigurnosti plovidbe, za hidrograđevinske radove i opskrbu svjetionika.
Novogradnja bi preuzela veliki dio poslova koji radnici te državne kompanije obavljaju ploveći na jadranskim veteranima "Svilaji" i "Sušcu", te brodu radionici "Svjetionik". Prema objavljenim podacima, kredit od 37 milijuna kuna otplaćivao bi se do 2029. godine, uz kamatu od 4 posto.
ÄŒelnici Plovputa procjenjuju da će se uspješno obaviti složeni projekt, a svoj optimizam temelje i na činjenici da tvrtka niz godina posluje pozitivno, te da su lani ostvarili dobit od gotovo 7 milijuna.
Kompanija, kako tvrde, nije kreditno opterećena i potpuno je likvidna. te sve svoje obveze ispunjava u zakonskom roku.

Read More




Nauta Lamjana počinje s radom


Vijest da je Nauta Lamjana dobila sve potrebne certifikate za rad brzo se proširila na sjever prema Rijeci i na jug preko Krila Jasenice do Dubrovnika. Iako je špica sezone u brodoremontnoj industriji završila, u Nauti Lamjana s pravom očekuju dobre poslovne rezultate
Radnici predvoÄ‘eni Mariom Koštom uspjeli su osposobiti škver za ponovni rad.

Veterani ugljanskog škvera Nauta Lamjana nisu jučer još ni izvukli na kraj brod TelašÄ‡icu, prvi nakon dvije godine prisilne pauze, a Mariju Košti već je zazvonio telefon s novom narudžbom.

Dok je Cicilo jutros već na kraju, kalkulanti u susjednoj tvrtci Kali Tuna već smanjuju predviÄ‘ene ovogodišnje troškove, dok se još mislilo da će brodovi na održavanje ići u Betinu ili Cres. Smanjuju se troškovi goriva, nema troška za posadu koja mora biti na brodu, sve u svemu škver odmah kraj kuće velika je prednost. Za to vrijeme Ivi Baljkasu, izvršno-operativnom zamjeniku stečajnog upravitelja Ivana Rude, stalno zvoni mobitel s novim upitima.

nauta lamjana 0 0 468X10000

Read More




Recent Nautical News Entries

Uskoro počinje 22. Croatia Boat Show

Grad Split će od 22. do 26. travnja 2020. biti domaćin sajma koji okuplja najznačajnija imena hrvatske i svjetske nautičke elite.

February.24.2020

Pristajanje bez muke i stresa uz pomoć virtualnog odbojnika

Pristajanje u marinama gdje mjesta ima malo, a plovila puno, nije baš lagan zadatak čak i za iskusne nautičare u nekim situacijama

February.10.2020

29. zagrebački sajam nautike

Interes za izlaganje raste iz godine u godinu, a na sajmu će se predstaviti gotovo svi važniji domaći brodograditelji: Pičuljan, Grginić jahte

January.21.2020

Taiga na struju juri čak 104 km/h

Taiga na struju juri čak 104km/h.

December.16.2019