Nautical News (Croatian)

Sjedište Centra za selektivni turizam bit će u Pločama


Iz Strateških fondova Europske unije Dubrovačko-neretvanska županija će za realizaciju četiri opsežna projekta dobiti ukupno oko 1,802 milijuna eura odnosno oko 13,570 milijuna kuna. 

Od toga će samo kroz projekt održivog turističkog upravljanja jadranskom baštinom (akronim HERA) najjužnija županija kao jedna od 19 regija-partnera iz Grčke, Italije, Slovenije, Albanije, BiH, Hrvatske i Crne Gore te Srbije kao pridružene nejadranske države - partnera, dobiti 3,46 milijuna kuna.

 

Partneri s Jadrana

Projekt HERA poseban naglasak stavlja na rješavanje zajedničkih problema partnerskih zemalja na Jadranu koji se odnosi na nepostojanje integriranog plana upravljanja i promocije kulturne baštine u sektoru turizma. 

Projekt HERA se suočava s nekim od najvećih izazova povezivanja kulture i turizma te nedostatkom integralnog pristupa upravljanju i promociji jadranske kulturne baštine, nedostatan napor u promociji ovog vida turizma izražene senzualnosti, velike razlike izmeÄ‘u stupnja razvijenosti turizma u pojedinim zemljama te nedostatak promocije Jadrana kao jedinstvene kulturne destinacije. 

Stoga se projektom želi razviti zajednička platforma na području Jadrana za upravljanje i promociju održivog turizma. Centar će integrirati neretvanske turističke mogućnosti, a od odobrenog iznosa će se 2,27 milijuna kuna uložiti za uspostavu Centra za selektivne oblike turizma u dolini Neretve kojem se sjedište planira u rekonstruiranom objektu Doma kulture u Pločama. 

Nakon završetka projekta muzej će se samofinancirati i neće “pasti” na teret proračuna grada Ploča ili Dubrovačko-neretvanske županije.

Samofinanciranje ustanove

 

Do sada je na pločanskom Domu kulture obavljen niz radova: promijenjena je aluminijska stolarija, postavljen novi parket u kinodvorani s 320 novih stolica, izmijenjena je hidrantska mreža, saniranio ravno krovište te obavljeni još neki radovi ukupne vrijednosti oko 1,5 milijuna kuna. 

Većinu je zahvata financirala gradska uprava Ploča, ali je nužno zamijeniti stari i ugraditi novi sustav grijanja, klimatizacije i ventilacije koji je ugraÄ‘en još početkom 60-ih godina prošlog stoljeća kada je dom izgraÄ‘en za potrebe bivše JNA. Pločani su svjesni kako to nisu mala sredstva jer se Dom kulture nije sustavno održavao, ali će se, doznajemo, financirati odobrenim sredstvima EU IPAR fondova.

 

Read More




Regata oživljavava i staru gradsku jezgru


Tek nas dva dana dijeli od početka 14. šibenske regate krstaša koja osim sportske, ima i snažnu društvenu dimenziju. Jedinstvena je, budući da se samo u Šibeniku jedri praktički u staroj gradskoj jezgri, odnosno njezinu akvatoriju, pa se jedriličari sjajno uklapaju u ovotjedne radionice, seminare, diskusije i EU projekte u kojima se govorilo o revitalizaciji staroga grada!

Vremenska prognoza nagovještava hladne dane od svetog Nikole, kad regata počinje, do nedjelje kad završava. Sve sve, samo ne kiša - kažu organizatori. 

Regata će imati i meÄ‘unarodni karakter ako ništa, ono zbog jedne švedske posade. Naš novi sugraÄ‘anin, stanovnik Masne ulice, ŠveÄ‘anin Kenneth Spenner, ne samo što dolazi u Šibenik na regatu nego će se zajedno sa cijelom posadom upisati u JK “Val”, pa će “valovci”, eto, dobiti i svoje europske članove. 

U Klubu su se, inače, već po tradiciji kladili u broj posada, a predviÄ‘anja se kreću od 30 do 40 brodova. Najznačajniji dan bit će subota kad će osim regate na rivi biti niz dogaÄ‘anja: Šibenska narodna glazba, Gradska straža, obrtnici s megatećom rižota, dječji performansi “Mali kalafati” i mali ribolovci, koji pripremaju Gradski vrtići, brod INA koji će graÄ‘ane voziti po regatnom polju. Sve, sve, samo ne kiša... ponavljaju organizatori. 

Sveti Nikola tome će, sigurno, dati svoj prilog! Prilog svetom Nikoli dat će i “valovci” koji će u crkvici sv. Nikole na misi za jedriličare i pomorce na svečev blagdan, u petak 6. prosinca u 18 sati, darovati maketu jedrilice koja će se, čim crkvica koja je u radovima bude obnovljena, biti stavljena meÄ‘u zavjetne brodice kojima je ukrašena.

 

Sveti Nikola na rivi...

Sveti će Nikola i ove godine najmlaÄ‘ima dijeliti slastice na šibenskoj rivi od 9 ujutro, a onda će s povorkom novogodišnjih čarolija oko 11.30 sati prispjeti na rivu i dopuniti regatna dogaÄ‘anja.

...a Djed Mraz u luci

Djed Mraz u liku Branka Radaka već po tradiciji provozat će se na skijama u gradskoj luci i dati morski znakza nekoliko dogaÄ‘aja: početak regate, konac godine i start za novu...

Read More




Recent Nautical News Entries

Uskoro počinje 22. Croatia Boat Show

Grad Split će od 22. do 26. travnja 2020. biti domaćin sajma koji okuplja najznačajnija imena hrvatske i svjetske nautičke elite.

February.24.2020

Pristajanje bez muke i stresa uz pomoć virtualnog odbojnika

Pristajanje u marinama gdje mjesta ima malo, a plovila puno, nije baš lagan zadatak čak i za iskusne nautičare u nekim situacijama

February.10.2020

29. zagrebački sajam nautike

Interes za izlaganje raste iz godine u godinu, a na sajmu će se predstaviti gotovo svi važniji domaći brodograditelji: Pičuljan, Grginić jahte

January.21.2020

Taiga na struju juri čak 104 km/h

Taiga na struju juri čak 104km/h.

December.16.2019