Nautical News (Croatian)

VREMENSKO IZVJEŠĆE, dan 19.12.2014


UPOZORENJE


SITUACIJA

Sa sjeverozapada prema Jadranu pruža se anticiklonalni greben.
VREMENSKA PROGNOZA ZA JADRAN ZA 24 SATA

Gotovo tiho, tijekom dana NW 4-10 čv. Krajem dana i tijekom noći SE i SW 6-12 čv. More 1-2. Vidljivost 15-25 km. Pretežno vedro, na sjevernom i dijelu srednjeg Jadrana uz promjenljivu naoblaku mjestimice slaba kiša ili rosulja.

Read More




HHI nabavio novu podvodnu ronilicu


Hrvatski hidrografski institut (HHI) je u okviru projekta „Prevencija onečišćenja mora zajedničkim djelovanjem“- JASPPer, nabavio podvodnu ronilicu (ROV) vrijednu nešto više od 100 tisuća eura, koja bi trebala provoditi istraživanja koja će pokazati utjecaje kanalizacijskih ispusta otpadnih voda na more u prekograničnom području Hrvatske i Crne Gore.
podvodna kanalizacija
Istraživanja s podvodnom ronilicom (ROV) trebala bi započeti tijekom veljače 2015. godine istraživačkim brodom HHI-a, kada će istraživači Hrvatskog hidrografskog instituta i Instituta za more i priobalje zajedno s prekograničnim partnerima, Zavodom za hidrometeorologiju i seizmologiju Crne Gore te Institutom za biologiju mora iz Kotora obaviti podvodna istraživanja oko kanalizacijskih ispusta otpadnih voda Cavtat u Republici Hrvatskoj i Trašte u Crnoj Gori.

Djelatnici Hrvatskog hidrografskog instituta su prošli edukaciju o upravljanju ronilicom, a očekuje se da će istraživanje podvodnom ronilicom povezati oceanografske i hidrografske rezultate mjerenja hrvatskih i crnogorskih istraživača prema ujednačenoj metodologiji na području zaljeva Trašte (Kotor i Tivat) u Crnoj Gori. Na taj način će se javnosti osigurati zaključci o raspršenju zagađenja iz dvaju značajnih kanalizacijskih ispusta u pograničnom području tijekom i izvan turističke sezone.

Projekt „Prevencija onečišćenja mora zajedničkim djelovanjem“- JASPPer, financira se iz II komponente IPA programa - Prekogranična suradnja iz mjere za zaštitu okoliša, prirode i kulturne baštine.

Read More




Recent Nautical News Entries

Uskoro počinje 22. Croatia Boat Show

Grad Split će od 22. do 26. travnja 2020. biti domaćin sajma koji okuplja najznačajnija imena hrvatske i svjetske nautičke elite.

February.24.2020

Pristajanje bez muke i stresa uz pomoć virtualnog odbojnika

Pristajanje u marinama gdje mjesta ima malo, a plovila puno, nije baš lagan zadatak čak i za iskusne nautičare u nekim situacijama

February.10.2020

29. zagrebački sajam nautike

Interes za izlaganje raste iz godine u godinu, a na sajmu će se predstaviti gotovo svi važniji domaći brodograditelji: Pičuljan, Grginić jahte

January.21.2020

Taiga na struju juri čak 104 km/h

Taiga na struju juri čak 104km/h.

December.16.2019