U pulskoj
Marini Veruda, od 14. do 17. listopada 2015. održat će se
6. Međunarodni sajam brodske opreme Pula Boat Fair kojeg organizira županijska komora Pula. Pula Boat Fair jedinstvena je
nautička manifestacija u regiji koja se fokusira na proizvođače čiji je cilj predstaviti brodsku opremu kao i sve druge proizvode koji se mogu koristiti na
plovilima. Broj izlagača i posjetitelja dokazuje da ovaj sajam predstavlja vrlo atraktivnu međunarodnu ponudu tvrtkama koje žele promovirati svoje proizvode i pronaći nove poslovne mogućnosti.
Ove godine očekuje se, kako doznajemo, i porast prijava izlagača kao i broj sudionika na poslovnim sastancima.
Budući da nautički sektor obuhvaća veoma širok spektar djelatnosti, od metaloprerade pa sve do uređenja interijera te raznih pratećih usluga, sajam je interesantan tvrtkama iz gotovo svih djelatnosti iz cijele Hrvatske. Centralno događanje sajma međunarodni su poslovni susreti o čijoj kvalitetisvjedoči svake godine sve veći broj sklopljenih konkretnih poslovnih suradnji. Poslovni susreti odvijat će se drugog dana sajma prema unaprijed dogovorenom rasporedu. Pula Boat Fair posebnu pažnju posvećuje i premijerama novih proizvoda i usluga, stručnim predavanjima, prezentacijama tvrtki te upoznavanju s najnovijim tehničkim i tehnološkim dostignućima.
Iz Hrvatske gospodarske komore - Županijske komore Pula pozivaju sve izlagače da se prijave za nastup, a uvjeti nastupa dostupni su na web lokaciji sajma
www.pulaboat.com u rubrici izlagači. Nastup članica na sajmu sufinancirat će Hrvatska gospodarska komora. Tvrtke zainteresirane za nastup na sajmu trebaju dostaviti prijavni obrazac do 7. rujna. Za detaljnije informacije može se kontaktirati i na telefonski broj 052/378-115 ili e-mail: dhrelja@hgk.hr.
Read More
Usred velike fešte u Palitu na otoku
Rabu, 50-ak metara od prvih stolova, gotovo u potpunosti je izgorjela
jahta vezana u lučici Škver. Neki turisti pomislili su da je to drugi dio vatrometa priređenog nekoliko sati ranije povodom fešte. Oko 1 sat u noći na nedjelju, kada je na fešti koja se održava na platou u lučici, odmah uz more, još uvijek bilo više stotina ljudi, svi pogledi odjednom su se u čuđenju okrenuli prema buktinji.
Deseci ljudi, uglavnom domaćih, počeli su trčati prema jahti. Mladi su snimali požar i prenosili filmove na Facebook, a stariji u nevjerici gledali što se događa i zbrajali štetu. U jednom trenutku netko je rekao da bi moglo doći do eksplozije, pa su se okupljeni počeli povlačiti na sigurnu udaljenost. Aparati su škljocali kada su došli rapski vatrogasci, koji su u nekoliko minuta ugasili požar. Uskoro je došla i policija i počela odmicati ljude. No za jahtu je bilo kasno, u nedjelju ujutro vidjelo se da je šteta praktički nepopravljiva.
- Požar smo pogasili pjenom i postavili smo eko branu da spriječimo onečišćenje mora. U brodu je bila plinska boca koja je prijetila eksplozijom, a mogao je eksplodirati i rezervoar. Pošto je temperatura deformirala ventil, bocu nismo mogli zatvoriti, pa smo je bacili u more da se ohladi, kaže tajnik DVD-a Rab Milivoj Ličina, potvrdivši da bi boca sigurno eksplodirala da je požar duže trajao.
Tako je, srećom, izbjegnuta mnogo veća tragedija koja se mogla dogoditi. Dok vatrogasci i policija nisu stigli, pojedinci su došli opasno blizu plamenu. U blizini je bilo maloljetnika i djece.
Po crvenoj boji jahte, vrlo brzo je utvrđeno da je riječ o brodu Marina Faflje Pinta, koji ga koristi za turistički prijevoz gostiju. Faflja je u nedjelju ujutro, kada je policija provela očevid, bio na mjestu nesreće.
- Bio sam na fešti s obitelji do oko 23 sata, kada smo pošli kući. Malo iza jedan sat javljeno mi je da mi gori brod. Odmah sam došao i zatekao vatrogasce kako gase. To je sve što trenutačno znam, rekao je Faflja.
Prema neslužbenim procjenama, šteta doseže više stotina tisuća kuna. Tijekom požara i odmah nakon, pojedinci su tvrdili da su vidjeli kako se netko mota oko broda. Budući da je bila fešta, na kojoj je tijekom večeri i noći bilo preko tisuću ljudi, mjesto gdje je brod vezan cijelo je vrijeme bilo vrlo frekventno. Moguće je da je do požara došlo i zbog kvara na samom brodu, odnosno njegovim instalacijama. Je li slučajno da je do nesreće došlo baš u vrijeme fešte, kada se na inače mirnom dijelu otoka skuplja jako mnogo ljudi, trebao bi pokazati policijski očevid.
Read More