Dragomir R. (60) iz Splita uhvaćen je nakon što je dvije godine s lažnom svjedodžbom radio na brodovima kao upravitelj stroja! Da nešto s Dragomirom ne štima posumnjala je splitska LuÄka uprava - nisu povjerovali kako 60-godišnjak ima potrebne kompetencije za obavljanje tog posla pa su uputili policiju da malo istraži.
Otkriveno je kako je Dragomir u veljaÄi 2010. godine u Italiji, u Napulju, od nepoznate osobe za oko 20 tisuća kuna nabavio krivotvorenu svjedodžbu za upravitelja stroja na brodu. U tom se svojstvu ukrcao i odradio tri ugovora, a prije no što je uhvaćen potpisao je i Äetvrti. Svjedodžba mu je omogućavala da radi kao upravitelj stroja jaÄeg od 3000 kW porivne snage.
Protiv njega podnesena je kaznena prijava zbog krivotvorenja isprave.
Ugovor o projektiranju i izgradnji kontejnerskog terminala na ZagrebaÄkoj obali u rijeÄkoj luci, vrijedan 70,5 milijuna eura, potpisali su danas predstavnici konzorcija, koji Äine tri talijanske i jedna hrvatska tvrtka, te rijeÄke LuÄke uprave.
Na natjeÄaju za najpovoljnijeg ponuÄ‘aÄa, meÄ‘u više poznatih europskih tvrtki, odabran je konzorciji tvrtki JV Construction, Grandi Lavori Fincosit, Impresa Construcioni Giuseppe Maltauro i Osijek-Koteks.
Izgradnja novog terminala jedna je od glavnih sastavnica Rijeka Gateway projekta modernizacije i obnove rijeÄke luke. Njenu prvu fazu podupire Svjetska banka, a druga će se financirati privatnim ulaganjem po modelu javno-privatnog partnerstva.
U prvoj fazi izgradit će se 400 metara obale, a u drugoj će se pristanište proširiti na ukupno 680 metara. Terminal bi tada trebao prihvaćati najveće i najnovije brodove u kontejnerskom prijevozu, što će omogućiti dubina mora uz obalu do 20 metara. Obala će bit opremljena svom infrastrukturom, a završetak radova oÄekuje se u 2016.
Istodobno s gradnjom novog terminala trebala bi zapoÄeti i gradnja spojne ceste D403, koja će spojiti taj zapadni dio luke s rijeÄkom obilaznicom, te rekonstrukcija ranžirnog kolodvora za ukrcaj i iskrcaj kontejnera na terminalu.
Na istoÄnoj strani rijeÄke luke traju završni radovi na kontejnerskom terminalu Brajdica. UreÄ‘uje se ulaz na terminal, proširuje se Kostrensko pristanište za 328 metara i ureÄ‘uje površina za skladištenje od oko 50.000 Äetvornih metara.
Zamjenik ministra pomorstva, prometa i infrastrukture Zdenko Antešić kazao je da će rijeÄka luka ostvarenjem projekta terminala na ZagrebaÄkoj obali postati kapacitetom i najvećom dubinom mora meÄ‘u pristaništima u sjevernom Jadranu, najvažnija luka sjevernog Jadrana za prekrcaj kontejnera.
Vlada ulaže i u ostale luke, pa je ove godine u državnom proraÄunu osigurano 230,5 milijuna kuna za modernizaciju i izgradnju luÄke infrastrukture u svim lukama otvorenima za javni promet od znaÄaja za Hrvatsku, rekao je.
Naveo je da se priprema novi zakon o pomorskom dobru i morskim lukama te da će se predložiti jednostavnije dobivanje koncesija kako bi se olakšala ulaganja.
Istaknuo je da će izgradnju infrastrukture u lukama pratiti i modernizacija željeznica te da će s tim ciljem biti osnovano Vladino povjerenstvo za željeznice, na Äijem Äelu će biti premijer Zoran Milanović.
Antešić je naglasio je da je izgradnja nizinske pruge, investicija vrijedna oko 5 milijardi eura, najvažniji investicijski i infrastrukturni projekt ove Vlade, koja prometnu budućnost Hrvatske temelji na razvoju i proširenju rijeÄkog prometnog pravca. Dodao je da je rijeÄ o najsloženijem investicijskom projektu koji nadilazi sva sliÄna postignuća.
Nizinsku prugu i kontejnerski terminal treba promatrati kao jedinstven projekt, koji se mora vremenski preklopiti s rastom tereta i razvojem pratećih gospodarskih djelatnosti, rekao je Antešić istiÄući da će rijeÄka luka biti najkraća veza Europe s Dalekim istokom te da će se razvoj infrastrukture nastaviti ulaskom Hrvatske u EU.
Grad Split će od 22. do 26. travnja 2020. biti domaćin sajma koji okuplja najznačajnija imena hrvatske i svjetske nautičke elite.
February.24.2020
Pristajanje u marinama gdje mjesta ima malo, a plovila puno, nije baš lagan zadatak čak i za iskusne nautičare u nekim situacijama
February.10.2020
Interes za izlaganje raste iz godine u godinu, a na sajmu će se predstaviti gotovo svi važniji domaći brodograditelji: Pičuljan, Grginić jahte
January.21.2020