Nautical News (Croatian)

Caulerpa taxifolia okupirala Starogradski zaljev


Mnogi se pitaju što se dogaÄ‘a s algom Caulerpa taxifolia koja je do prije nekoliko godina punila novinske stupce kao “alga ubojica”? Neki govore da je nestala, da su je uništili, da se povukla pred ekstremno hladnim zimama, ali što je zapravo istina? 

Podsjetimo se, Caulerpa taxifolia, zavičajna zelena alga u umjereno toplom području Australije, naselila je Sredozemno more najvjerojatnije 1984. godine, nakon slučajnog ispuštanja iz akvarija Oceanografskog muzeja u Monaku. Od tada se širi Sredozemnim morem najčešÄ‡e sidrima i ribarskim alatima.

U Malinskoj i Barbatskom kanalu gotovo je uništena

Na mjestima gdje se pojavila vrlo brzo bi razvila gusta naselja, potiskujući pritom zavičajne alge, morske cvjetnice i nepokretne životinjske organizme. Posljedica je bila drastična promjena biološke raznolikosti. U Jadranu je zabilježena 1994. godine u Starogradskom zaljevu i Malinskoj, te 1996. u Barbatskom kanalu kod Raba. 

- U Malinskoj i Barbatskom kanalu većim dijelom fizički je uništena kroz programe njezina suzbijanja i zbog niskih zimskih temperatura mora. 

U Starogradskom zaljevu je do 2008. pronaÄ‘ena na oko 15 izdvojenih lokaliteta, a središnje je naselje zahvatilo oko 50 hektara u dnu Starogradskog zaljeva. Alga je na izdvojenim lokalitetima uništena provedbom projekata uklanjanja što ih je izvodila nevladina udruga “Bios” pod stručnim nadzorom Instituta za oceanografiju i ribarstvo iz Splita. 

Za središnje, 50 hektara veliko naselje, procijenjeno je da postojećim metodama i sredstvima ne postoji realna mogućnost njegova uklanjanja, pa se suzbijalo samo rubne dijelove kako bi se usporilo algino širenje – kazao je dr. sc. Ante Žuljević, stručnjak spomenutog Instituta. Ljeto 2008. donijelo je neke zaista iznenaÄ‘ujuće spoznaje. Otkriveno je da se alga tijekom zime 2007. na 2008. godinu drastično povukla i od desetaka hektara algom prekrivenog dna preostali su samo fragmenti alge na dubini od oko desetak metara.  

- Nije nam jasno koji su čimbenici izazvali njezino povlačenje. Financiranje praćenja stanja stvari, ali i uklanjanja, toliko je smanjeno da posljednjih godina gotovo ni nema terenskih istraživanja koja su nužna da bismo znali i razumjeli što se s algom dogaÄ‘a – rekao je dr. Žuljević, koji se već godinama bavi upravo tim problemima Jadranskoga mora.

Što će budućnost donijeti?

 - Zanimljivo je da se povlačenje alge nije dogodilo samo u Starom Gradu, nego i na većini lokaliteta u Sredozemnom moru, što upućuje na to da čimbenik povlačenja nije lokalan. ÄŒesto se dogodi da se neki strani organizam nakon početnog zamaha širenja, iz nepoznatog razloga počne povlačiti i svoju gustoću smanji na minimum.

Ipak, pregledom naselja alge u Starogradskom zaljevu ovoga ljeta utvrÄ‘eno je da alga nije nestala. Njezina su naselja puno manja nego što su bila 2007. godine, ali i značajnije veća nego u ljeto 2008., što znači da alga brzo obnavlja svoja naselja – iznosi dr. Žuljević, dodajući da je morsko dno na dubinama oko 10 metara opet u potpunosti prekriveno algom, pa stoga i nadalje treba brinuti o njezinu uklanjanju jer se u ovom trenutku zaista ne može predvidjeti što će budućnost donijeti. Mogući su svi scenariji - od daljnjeg širenja, pa do njezina potpunoga povlačenja.

Read More




VREMENSKO IZVJEŠĆE, dan 14.10.2012


UPOZORENJE

Ponegdje mogućnost za neverin i to uglavnom na južnom i dijelu srednjeg Jadrana. 

SITUACIJA

Plitko depresijsko polje nad Jadranom podržava nestabilno vrijeme.

VREMENSKA PROGNOZA ZA SJEVERNI JADRAN ZA 24 SATA

Tiho ili NW vjetar a uz obalu NE, tijekom dana u okretanju na SE i SW vjetar 4-12 čv, prema kraju dana u jačanju na 6-16 čv., a tijekom noći na 12-22 čv. More 1-2, u noći 2-3. Vidljivost 10-20 km. Promjenljivo oblačno uz sunčana razdoblja. Prema kraju dana i u noći na pretežno oblačno s kišom, a mogući su i pljuskovi s grmljavinom i to uglavnom na južnom dijelu.

VREMENSKA PROGNOZA ZA SREDNJI JADRAN ZA 24 SATA

Tiho ili NW vjetar a uz obalu NE, tijekom dana u okretanju na SE i SW vjetar 4-12 čv, prema kraju dana u jačanju na 6-16 čv., a tijekom noći na 12-22 čv. More 1-2, u noći 2-3. Vidljivost 10-20 km. Promjenljivo oblačno uz sunčana razdoblja, još u početku mjestimice s kišom i to uglavnom na jugu Dalmacije. Prema kraju dana i u noći na pretežno oblačno s kišom pljuskovima i grmljavinom.

VREMENSKA PROGNOZA ZA JUžNI JADRAN ZA 24 SATA

Još u početku SE i SW vjetar 6-16 čv, na kranjem jugu i do 20 čv., tijekom jutra sasvim će oslabiti,a prema kraju dana ponovo pojačati na 6-16, u noći na 12-22 čv. More 2-3, još u početku na krajnjem jugu Jadrana ponegdje 3-4. Vidljivost 10-20 km. Promjenljivo oblačno ponegdje kiša, i pljuskovi s grmljavinom.

Read More




Recent Nautical News Entries

Uskoro počinje 22. Croatia Boat Show

Grad Split će od 22. do 26. travnja 2020. biti domaćin sajma koji okuplja najznačajnija imena hrvatske i svjetske nautičke elite.

February.24.2020

Pristajanje bez muke i stresa uz pomoć virtualnog odbojnika

Pristajanje u marinama gdje mjesta ima malo, a plovila puno, nije baš lagan zadatak čak i za iskusne nautičare u nekim situacijama

February.10.2020

29. zagrebački sajam nautike

Interes za izlaganje raste iz godine u godinu, a na sajmu će se predstaviti gotovo svi važniji domaći brodograditelji: Pičuljan, Grginić jahte

January.21.2020

Taiga na struju juri čak 104 km/h

Taiga na struju juri čak 104km/h.

December.16.2019