Pulsko preuzimanje rijeÄkog brodogradilišta nije se dogodilo uz zvuk tamburica, peÄene janjce i volove na ražnju, kao što je to u Splitu "profeštao" novi vlasnik njihovog škvera, koji se već našao pod povećalom Porezne uprave.
Bez puno pompe i u tišini, što je i inaÄe njima imanentno, uljanikovci polako, ali sigurno hvataju i preuzimaju konce novog ustroja i integracije 3. maja u Uljanik grupu. Razgovor s novim Äelnikom Uljanik grupe Giannijem Rossandom zapoÄinjemo pitanjem što je istina od silnih nagaÄ‘anja oko privatizacije 3. maja.
- oÄno je da smo bili zamoljeni da izaÄ‘emo s ponudom za kupnju 3. maja za kojeg se, nakon što je propao i treći pokušaj njegove prodaje, nitko više nije javio. Da to nismo uÄinili, bojim se da bi priÄa oko 3. maja imala loš kraj, a tisuće radnika ostale bi bez posla.
S druge strane, nitko ne ulazi u poslovne akvizicije, a da u tome nema interesa. No, to nije kratkoroÄno spašavanje, već dugoroÄno osnaženje Uljanik grupe. Danas su svi, ne samo naša branša, u poteškoćama, ali ovo vrijeme treba iskoristiti da se pripremimo za ono što dolazi sutra.
- Vjerojatno baratate nekakvim procjenama koliko će se tom sinergijom uspjeti smanjiti troškove.
- Naša se procjena vrti oko 20 posto, no mislim da će te uštede biti i veće jer planiramo bitno skratiti vrijeme gradnje brodova. Kad oba brodogradilišta dovedemo na isti tehnološki nivo, a to znaÄi da će kod ugovaranja brodova biti svejedno gdje ćemo ih graditi, na pulskim ili rijeÄkim navozima, bit ćemo u stanju ponuditi znaÄajno kraće rokove za serije brodova te bolje cijene.
- O kolikom skraćivanju rokova govorimo?
- RijeÄko i pulsko brodogradilište danas zajedno otprilike mogu svaka tri mjeseca porinuti jedan brod. Vjerujemo da taj rok možemo skratiti na mjesec i pol. Govorimo o, uvjetno reÄeno, klasiÄnim tipovima brodova kao što su brodovi za prijevoz automobila, "bulkovi", razne vrste tankera. (razgovarala O. ANTEŠIĆ)

U splitskom škveru zapoÄela je obrada Äelika za izgradnju luksuzne jahte Novogradnja 524. Radi se o jahti koju Brodosplit izraÄ‘uje za vlastitu firmu Brodosplit Plovidba.
RijeÄ je o firmi s temeljnim kapitalom od 20 tisuća kuna koja postoji već više od 10 godina. Jedini posao bila joj je prodaja tri tankera grÄkom brodovlasniku Karnessisu, koji je brodove dobio u pola cijene.
Karnessisu je, naime, dana opcija da nakon isteka najma brodove otkupi po već fiksiranoj cijeni. Kako je vrijednost brodova na svjetskom tržištu porasla, Karnessis je, razumljivo, brodove kupio po već dogovorenoj cijeni i tako uvelike profitirao. Splitski škver je, pak, pretrpio štetu od 75 milijuna dolara. SluÄaj je istraživalo i Državno odvjetništvo, no nisu pronašli ništa protuzakonito.
Nakon te velebne operacije Brodosplit Plovidba utihnula je s poslovnim aktivnostima i održavala se na životu kao dio Brodosplit d.d.
Debeljak, pak, ima velike planove s tom tvrtkom i misli graditi za svoje potrebe. Brodove bi davao u najam ili ih prodavao, ovisno o kretanjima cijena na tržištu. Mnogi smatraju da će to biti teško ostvarivo.
Vrijedi svakako podsjetiti u ovoj priÄi o samostalnoj floti Tomislava Debeljaka da Jadroplov još nije riješio dug od 18 milijuna dolara prema Brodosplitu. Što će se dogoditi ako Jadroplov ne bude uspio namiriti potraživanje? U splitskom škveru s tim navodno još ne raÄunaju, nego i dalje žele naplatiti potraživanje, premda zasad u tome nemaju baš nešto uspjeha. Jadroplov je, inaÄe, u rukama države koja ni nakon tri godine još nije pronašla naÄin da premosti znaÄajnu dubiozu iz vremena kada je Jadranka Kosor ugovarala gradnju brodova za državnog brodara u državnom brodogradilištu. Zanimljivo je možda da je bivši direktor Jadroplova Stipe Papić u doba prodaje tankera Karnessisu bio u Nadzornom odboru Brodosplit plovidbe.
U Brodosplitu nam nisu htjeli govoriti o vrijednosti najnovijeg projekta koji se financira iz vlastitih sredstava, odnosno, sredstava DIV grupe i kredita. 
Jahta duljine 60 metara moći će na svoje Äetiri palube u šest VIP kabina primiti 12 putnika, o kojima će se brinuti 10 Älanova posade. Isporuka je predviÄ‘ena 2014. godine, kada bi jahta bila spremna i za turistiÄku sezonu.
PoÄetak gradnje ove jahte predstavlja prvi posao Brodosplita u sektoru brodogradnje od kada je tvrtku preuzeo samoborski DIV.
Ovaj ugovor, nakon triju kruzera graÄ‘enih za tržište SAD-a u razdoblju od 2006.-2008. godine i jedne motorne jahte za azerbajdžanskog naruÄitelja 2012. godine, predstavlja daljnji iskorak Brodosplita na tržište putniÄkih brodova visoke klase, a njenom izgradnjom zapoÄet je posao obnove vlastite flote.
Ugovor je, inaÄe, prije dva mjeseca potpisao stari direktor BSO-a Damir Arapović, koji je nakon toga napustio škver. Novi direktor još nije pronaÄ‘en pa dužnost, dok se ne naÄ‘e, obnaša Debeljak.
U Brodosplit d.d. inaÄe planiraju udvostruÄenje trgovaÄkih društava. Time će se, smatraju, postići kvalitetnija kontrola troškova.
Grad Split će od 22. do 26. travnja 2020. biti domaćin sajma koji okuplja najznačajnija imena hrvatske i svjetske nautičke elite.
February.24.2020
Pristajanje u marinama gdje mjesta ima malo, a plovila puno, nije baš lagan zadatak čak i za iskusne nautičare u nekim situacijama
February.10.2020
Interes za izlaganje raste iz godine u godinu, a na sajmu će se predstaviti gotovo svi važniji domaći brodograditelji: Pičuljan, Grginić jahte
January.21.2020