Ući u strojarnicu broda san je svakog budućeg pomorca, a uÄenici Pomorske škole u Splitu mogu to uÄiniti i prije zahvaljujući 3D tehnologiji.
To je tek dio suvremene opreme te srednje škole koja, uz redovite polaznike, školuje i odrasle pa godišnje s diplomom iz klupa iziÄ‘e 380 ljudi. Kako bi budući pomorci stekli još bolja teoretska, ali i praktiÄna znanja, dosadašnji kabineti, uÄionice i radionice opremit će se i ostalim modernim instrumentima.
– Projekt vrijedan 10 milijuna kuna, s 85 posto financira Europska unija, a ostatak će osigurati Splitsko-dalmatinska županija – kaže Dragan Pavelin, ravnatelj škole, te dodaje:
– Modernizacija obrazovnih kapaciteta, kao i uvoÄ‘enje modernih radionica i praktikuma za struÄno obrazovanje tehnološki modernijim strojevima i pomagalima, ciljevi su našeg projekta. Full mission simulator upravljat će 3D sustavom strojarnice i svih brodskih sustava koji su u nadležnosti održavanja i upravljanja Äasnicima stroja.
Ravnatelj najavljuje osnivanje Centra za izobrazbu pomoraca s opremom za spašavanje sukladno STCW konvenciji. Sve je to potrebno za suvremene zahtjeve obrazovanja, jer je 1999. “umirovljen” školski brod, a vijek trajanja tijekom godina nadmašila je i ostala oprema.
Jedan od najvažnijih dijelova školovanja svakako je praksa na strojevima, opremi i simulatorima koji što realnije trebaju prikazati situacije s kojima će se u praksi susretati ili se već susreću pomorci.
– UÄenici koji vole ovaj poziv, a takvih je svake godine sve više, prije praktiÄnog dijela u pravom brodu, u školi već prolaze praktiÄni dio u radionicama – istiÄe Danijela Ćopo, profesorica koja je u radionicama i kabinetima obrazovala mnoge generacije uÄenika, a odnedavno ima zvanje mentora.
– Nova oprema nama profesorima će omogućiti napredovanje i profesionalno usavršavanje, kao i prebacivanje težišta rada s problema u održavanju stare opreme i prikaza teoretskih mogućnosti odreÄ‘enih strojeva na opremu. Time će se omogućiti metode rada sukladno planu i programu, kao i stjecanje vještina rada s pokaznom opremom, brodostrojarskim simulatorom – kaže prof. Ćopo.

Grad Split će od 22. do 26. travnja 2020. biti domaćin sajma koji okuplja najznačajnija imena hrvatske i svjetske nautičke elite.
February.24.2020
Pristajanje u marinama gdje mjesta ima malo, a plovila puno, nije baš lagan zadatak čak i za iskusne nautičare u nekim situacijama
February.10.2020
Interes za izlaganje raste iz godine u godinu, a na sajmu će se predstaviti gotovo svi važniji domaći brodograditelji: Pičuljan, Grginić jahte
January.21.2020